P
U
S
C
P
S
N
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vstupní strana | Česky
25.05.2022 - 05:05 CET Přihlášení uživatele
 Pouze ve vybrané rubrice
 Hledání i v textu článku
 Hledání i v seznamu příloh

 

 

 

 

Městys

Tisk PDF dokument Pošli upozornění na záznam Zpět

Informace pro turisty

Rubrika: Městys
Vloženo: 16.04.10 10:01 - Dítětová Eva, Zobrazeno: 156161x

Nové Dvory možná díky své poloze v blízkosti Kutné Hory, zůstávají často stranou zájmu návštěvníků zdejší oblasti. Jejich pozornost se soustřeďuje především na Kutnou Horu, Sedlec a případně zámek Kačina. Přesto i v Nových Dvorech či v jejich blízkém okolí lze nalézt mnoho zajímavého pro toho, kdo chce vidět. V samotném městysy sice nenajdete gotické architektonické klenoty jako je tomu v Kutné Hoře, zato je zde však řada památek barokních, které byste v jiných obcích jen těžko hledali. Není ani nutné po nich příliš pátrat. Jsou soustředěny na malém okruhu ve středu městyse, kde kdysi vznikal zárodek budoucího městečka, centra někdejšího rozlehlého Novodvorského panství. Jen za sochou sv. Václava si budete muset poodejít z náměstí kousek do Havlíčkovy ulice, kde stojí u domu čp. 56. Neškodí se též podívat na místní hřbitov, v jehož centru je empírová stavba kaple sv. Kříže s hrobkou, v níž jsou pochováni příslušníci zdejší větve rodu Chotků včetně Jana Rudolfa Chotka, investora stavby zámku Kačina. Jeho sídlem, před přestěhováním na Kačinu, byl zámek v Nových Dvorech, který tvoří se zámeckou kaplí sv. Martina jednu z dominant náměstí.
Jestliže jste si již prohlédli Nové Dvory a chcete se podívat po jejich okolí, je možné se vydat z náměstí Havlíčkovou ulicí směrem k Ovčárům a potom pokračovat do obce Církvice. Vyrazit můžete na kolech, ale tento výlet se dá absolvovat i pěšky. Obec Církvice, část Jakub je na dohled a jestliže uvidíte na vyvýšenině v obci románský kostelík, putujete správným směrem. Církvice, část Jakub byl od roku 1593 jednou z obcí Novodvorského panství. Dvě tvrze, které tam dříve bývaly, byly za třicetileté války vypáleny a již nikdy nebyly obnoveny. Okolo návsi zůstalo zachováno několik architektonicky zajímavých staveb.  Ve výletě můžete pokračovat dále tak, že se stejnou cestou vrátíte do Ovčár a dáte se po silnici jdoucí mezi poli směrem ke Kačině. Z ní posléze odbočíte k "Novému rybníku". K němu již v určitém úseku půjdete po cestě, která dříve sloužila zámeckému panstvu k jeho projížďkám. Od rybníka pak vede cesta ke kačinské oboře a zámku. I tato cesta patřila do rozsáhlého komplexu krajinářských úprav provedených za hrabat Chotků. Je po obou stranách osázena alejí stromů. Při této cestě se i nenápadně krčí studánka, pamatující ještě pány Chotkovského zámku.
Ti, kterým by se tato cesta zdála krátká, mohou navštívit ještě lokalitu starých opuštěných lomů u Kamajek (na mapce žlutá trasa), kde je bohaté a světově známé naleziště zkamenělých mořských živočichů z období svrchní křídy.
Pro návštěvu zámku Kačina je nejlépe rezervovat celé odpoledne. Expozice muzea českého venkova a expozice ze života Chotkovského rodu, někdejších vlastníků tohoto zámku, je natolik zajímavá, že její prohlídku by bylo škoda uspěchat. Navíc; zámek je největší empírovou stavbou v Čechách, rozsáhlá hraběcí knihovna, zámecké divadlo ..., zkrátka stojí to za shlédnutí. Bez zajímavosti též není rozsáhlý zámecký park anglického typu, ve kterém je vybudována naučná stezka.
Když už jste ve zdejším regionu, nevynechejte prohlídku obory v Žehušicích, které jsou vzdáleny od Nových Dvorů po silnici 7 km. Zde naleznete jedno ze dvou stád vzácných bílých jelenů v Evropě. Máteli rádi architektonické památky, navštivte i obec Záboří nad Labem, která je též nedaleko Nových Dvorů. Románský kostel sv. Prokopa s bohatou výzdobou vstupního portálu pocházející nejspíše z třetí čtvrtiny 12. století vás jistě potěší. Pro cyklisty nejsou zdejší trasy příliš fyzicky náročné. Většina jich je spíše rovinatých a převýšení nejsou strmá. 
 č.p. 111 na náměs...
č.p. 111 na náměstí
č.p. 111 na náměs...
hotel Rudolf
hotel Rudolf
hotel Rudolf
kostel sv. Martin
kostel sv. Martina
kostel sv. Martin
vodárenská věž
vodárenská věž
vodárenská věž
Zámek, nyní zákla...
Zámek, nyní základní škola
Zámek, nyní zákla...
Sluneční hodiny u...
Sluneční hodiny umístěné na zámku (ZŠ)
Sluneční hodiny u...