P
U
S
C
P
S
N
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vstupní strana | Česky
29.05.2022 - 07:44 CET Přihlášení uživatele
 Pouze ve vybrané rubrice
 Hledání i v textu článku
 Hledání i v seznamu příloh

 

 

 

 

Městys

Tisk PDF dokument Pošli upozornění na záznam Zpět

Městys Nové Dvory

Rubrika: Městys
Vloženo: 30.03.10 23:04 - Dítětová Eva, Zobrazeno: 2670616x

Městys Nové Dvory se skládá ze dvou původních částí a to Nových Dvorů a Ovčár. Tyto spolu již dnes prakticky splynuly. V městysi jsou dva kostely - kostel sv. Anny (majitelem je ŘK farnost Kutná Hora-Sedlec) a kostel sv. Martina, který je v majetku městyse, hřbitov a řada nemovitých kulturních památek, pro které je městys častým cílem turistů domácích i zahraničních. Městys má zpracovaný územní plán, ve kterém se počítá s další občanskou výstavbou. Vzhledem ke své poloze, dobré dopravní obslužnosti a občanské vybavenosti, je městys ideální jak pro trvalé bydlení, tak i pro rekreační pobyty.

DOPRAVA:
Do Kolína a Kutné Hory je dobré dopravní spojení. Dobré spojení autobusy je i do okolních obcí (Církvice, Jakub, Sv. Mikuláš, Kobylnice, Bernardov, Vrdy atd.). Z Malína (předměstí Kutné Hory cca 1 km od obce) lze dojíždět dále do Čáslavi a Prahy přímými autobusovými spoji. Vlaková zastávka na trati Praha - Brno (Kutná Hora - hlavní nádraží) je vzdálena 1,5 km.

 

SLUŽBY:
V našem městysi najdete  Zámeckou restauraci, restauraci U Hájků, 2 čerpací stanice pohonných hmot, autodopravu, stavební, zámečnické, klempířské, instalatérské, topenářské, elektromontážní, truhlářské, pokrývačské a jeřábnické firmy, praktického a  dětského lékaře, fyzioterapii, pedikuru, opravnu a restaurování nábytku - firma ART-STYLE (Tato firma se může pyšnit největší skříní na světě, práce na ní zabrala pěti lidem téměř tři měsíce a zdobí ji nádherná alegorická malba čtyř ročních období. Jaké jsou její míry?  Dřevěná skříň, která je v Guinnessově knize rekordů zapsána jako největší skříň světa, byla poprvé slavnostně odhalena v roce 2009 na veletrhu Tendence v pražských Letňanech. Rozměry skříně u veřejnosti vzbudily skutečně velké pozdvižení. Váží totiž téměř dvě tuny a pyšní se šířkou 407 cm, hloubkou 150 cm a výškou 606 cm. Na výrobě skříně se podíleli dva truhláři, řezbář, malíř a povrchář, kterým práce zabrala dva a půl měsíce).

 

OBCHODY:
Potraviny se základním drogistickým zbožím , Uzenářství - řeznictví U Pozdníků,  chovatelské potřeby,  autobazar, Kafírnictví.

SPORTOVIŠTĚ:
V městysi máme fotbalové hřiště, hřiště na odbíjenou, házenkářské hřiště a sokolovnu.

SPOLKY:
Sbor dobrovolných hasičů, SK 1933 ČUS (fotbalový oddíl, oddíl odbíjené), Tělocvičná Jednota Sokol, Technické sporty (vodácký, letecký), Myslivecké sdružení "Mír" , ZO Senioři ČR, z.s., Spolek pro Nové Dvory

REKREAČNÍ VYŽITÍ:
Okolí městyse je vhodné k pěší turistice, cyklistice, rybaření a dalším letním sportům. V okolí jsou lesy, park u zámku Kačina, tři rybníky, řeka Klejnárka.

PAMÁTKOVÁ ZÓNA:
Nové Dvory byly v roce 1990 vyhlášeny městskou památkovou zónou. Seznam zapsaných nemovitých kulturních památek a objektů, jež jsou předmětem zájmu památkové ochrany, naleznete v rubrice Památková zóna.

DALŠÍ INFORMACE:
 

nadmořská výška: 208 m
velikost katastru obce: 910 ha
počet obyvatel:

858

věkový průměr obyvatel:

40,78

počet domů: 300
převažující využití domů: trvalé bydlení
základní škola: ano 1. až 9. ročník
mateřská škola: ano
pošta, PSČ: ano - Nové Dvory, Masarykovo nám. 11, 285 31
veřejná telefonní stanice: ne
zdravotnické zařízení: praktický lékař, dětský lékař, fyzioterapie, pedikúra 
úřad městyse: Nové Dvory, Masarykovo nám. 11, 285 31
tel. 327 571 261
e-mail ou_nd@novedvory.cz
část obce Ovčáry